"Ryde Adası" Avoid Obvious Architects

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ryde Adası, Avustralya'nın Ryde kentindeki iki eski sivil binayı sürdürülebilir özelliklerle dolu demokratik bir sanat alanına dönüştürmek için üç aşamalı bir sürece girişti. Hesaplamalar, karbon ayak izi söz konusu olduğunda eski kuleleri güçlendirmenin onları yıkmaktan daha sürdürülebilir olduğunu gösteriyor. Sürdürülebilir mimaride tasarımcılar mevcut "Civic Center Tower", şehirle ilgili olarak benzersiz bir konumda ve onu bir odak noktası olarak kullanmayı ve çevresinde yeni programlar oluşturmayı hedefliyor.

Ryde Adası

Sürdürülebilir mimaride iki bina yeniden kullanılacak. Mevcut binaya yeni bir çift cidarlı havalandırmalı cephe eklendi. Civil Tower'ın batı tarafına üç program kutusu daha kuruldu. Sürdürülebilir yapıda birinci kat, peyzaj ve açık hava etkinlikleri için kapalı bir alan olacak. Daha fazla biyoçeşitlilik sağlamak için meydana çeşitli Ryde ve Avustralya yerel türleri ekildi. Ryde Adası, şehrin içinde yeşil bir ada gibi hissettiriyor.

Ryde Adası

Çatı yapısı, siteyi şehir girişlerini birbirine bağlamak için üçgenler halinde yayıyor. Şeffaf kısım, yeni icat edilmiş bir şeffaf güneş kontrol camı kullanıyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasid sistemlerden güneş radyasyonuna izin verir ve aynı zamanda elektrik üretiyor. Taşıyıcılar yerel bitki materyali ile kaplanmış. Orta hacim hunilidir ve su toplayabiliyor. Gri su, tuvaletler ve peyzaj suyu için kullanılıyor.

Isle of Ryde

Büyük bir gölgelik inşa etmek için daha fazla karbon kullanırken, akıllı binalar uzun vadede sıfır karbon ayak izi ile yerel bir simgeye dönüştürüyor. Tüm tasarım öğeleri yerel vatandaşlar tarafından düzenlenebiliyor. Tasarımcılar program gerekliliklerini belirlemek için hükümetle birlikte çalışıyor, ancak yerel katılımcıların beş program oluşturmasına izin veriliyor. Sürdürülebilir mimari "Ryde Adası" gerçek bir sivil merkez haline geliyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)