Singapur'un En Yüksek Sürdürülebilir Gökdeleni Tasarlanıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Skidmore, Owings & Merrill (SOM), 305 metrelik bir kule olan Skidmore, Owings & Merrill (SOM), 8 Shenton Way'in tasarımını duyurdu. Tamamlandığında sadece Singapur'un en yüksek binası değil, aynı zamanda Asya'nın en sürdürülebilir gökdelenlerinden biri olacak. Sürdürülebilir mimari kule kamusal alanlar, ofisler, perakende satış, otel ve konutlarla iç-dış mekan dikey bir topluluk oluşturmak için bambu ormanlarından ilham alıyor.

8 Shenton Way

DCA Architects ile birlikte çalışan projenin 2028'de tamamlanması planlanıyor ve Marina Bay ve Capita Spring Tower ile birlikte Singapur'un silüetindeki en yeni dönüm noktası olacak. 63 katlı kule, Singapur'un Merkezi İş Bölgesi (CBD) ve Marina Bay, tarihi Tanjong Pagar bölgesi ve gelişmekte olan Greater Southern Waterfront'u birbirine bağlayacak. 10.000 metrekarelik yükseltilmiş kamusal alan, sokakları canlandıracak ve daha sürdürülebilir ulaşımı teşvik edecek. Bu amaçla kule Singapur'un yeraltı yaya ağına bağlanacak. Bu demiryolu koridoruna doğrudan yeraltı erişimini ve 500 km'den fazla bisiklet yolunu içeriyor. 

8 Shenton Way

Doğa ve sürdürülebilirlik, tasarımın arkasındaki itici unsurlardır. Bu nedenle kule sürdürülebilir mimari tasarıma uygun tasarlanmış. Bambu ormanlarından ilham alan kule, doğada bulunan dikey unsurları yansıtan biyofilik bir yapıdır. Terracotta'nın sıfır atık üretiminden insan yapımı bambu kullanımına kadar malzeme seçimleri, somutlaştırılmış işlemler sırasında karbonu en aza indirir. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılacak. 

8 Shenton Way

Sürdürülebilir mimari proje 8 Shenton Way kıyaslama ile karşılaştırıldığında %55 enerji tasarrufunu temsil eden Singapur Bina ve İnşaat Otoritesi'nden (BCA) Green Mark Platinum sertifikasını ve bölgedeki en yüksek sürdürülebilirlik sertifikasını hedefliyor. SOM Tasarım Müdürü Nic Medrano "Pandemi sonrası bu an, mimarların sağlık odaklı mekan tasarımına yeni yaklaşımlar keşfetmeleri için nadir ve heyecan verici bir fırsatı temsil ediyor (...) Tasarımlarımız doğadan, mirastan, ulaşımdan, lüks yaşamdan, sağlıklı işyerlerinden ve canlı kamusal alanlar, toplumsal refahın merkezi haline gelir." dedi. 

8 Shenton Way

Mevcut temellerin bir kısmını ve yerinde altyapıyı yeniden kullanarak, inşaat sırasında malzemelerin kullanımını ve karbon içeriğini en aza indirebilir. Cephe, enerji tasarruflu camdan inşa edilecek ve beton yapısında düşük karbonlu bir süreçle üretilen geri dönüştürülebilir agregalar kullanılacak. Atıklar ayrıştırılır ve varsa Singapur Yeşil Bina Konseyi sertifikalı malzemeler kullanılır. Bu yüzden proje sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.

148.000 metrekarelik bir alanı kaplayan sürdürülebilir mimari proje, kiracıların sağlığına öncelik veren bir dizi pandemi sonrası özelliği içeriyor. Temassız teknoloji, antimikrobiyal malzemeler, gelişmiş doğal hava akışı ve filtreleme, uyarlanabilir iç mekanlar ve kapsamlı peyzajlı dış mekanlar, şehrin kalbinde daha sağlıklı yaşam odaklı bir alan yaratmak için bir araya geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)