Sürdürülebilir Clinton Presidential Center Genişletme Projesini Studio Gang Tasarlayacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Little Rock, Arkansas'taki Clinton Foundation, Clinton Presidential Center'ın büyük ölçüde genişletileceğini duyurdu. Studio Gang tarafından tasarlanacak olan sürdürülebilir mimari genişletme, Center'ın insanları Başkan Clinton'ın değerleriyle tanıştırma ve eğitme misyonunu daha da öteye taşımayı amaçlıyor. Ayrıca projenin genişletilmesi 2024 yılında daha da ayrıntılı hale getirilecek ve geliştirmede yeni temel programlar yaratılacak.

Polshek Partnership, Arkansas'ın ilk LEED sertifikalı yapıları arasında bulunan ve sürdürülebilir mimari örneklerden Clinton Center'ın yapılarını orijinal olarak tasarlamış. Teklif edilen bu genişletme ile merkez sergilere ev sahipliği yapabilecek, küresel liderleri bir araya toplayabilecek ve eğitim fırsatları sağlayabilecek. Ayrıca sürdürülebilir mimari projelerden bu genişletme, Clinton'ın kişisel arşivlerini barındıracak ve kar amacı gütmeyen ve savunuculuk faaliyetleri için bir merkez olarak hizmet verecek yeni Hillary Rodham Clinton Institute'u da kapsıyor.

Clinton Presidential Center

"Sürdürülebilir mimari Clinton Center neredeyse yirmi yıldır milyonlarca misafire esin kaynağı oldu, küresel liderleri bir araya getirdi ve inovatif sosyal ve ekonomik kalkınma için bir katalizör vazifesi gördü. Studio Gang sürdürülebilirlik ve insanları bir araya getirmeye yoğunlaşarak etkimizi artırma olanaklarını keşfetmemize destek olacak harika bir ortak." -- Stephanie S. Streett, Clinton Foundation İcra Direktörü.

Clinton Center açıldığı 2004 yılından bu yana, yarım milyondan fazla öğrenci ve eğitimciyi içeren beş milyondan fazla küresel ziyaretçinin ilgisini çekti. Bu merkez çok sayıda özel sergiye, farklı ücretsiz kamu programlarına ve hem öğrenciler hem de profesyoneller için eğitim girişimlerine ev sahipliği yaptı. Clinton Foundation'ın diğer projeleriyle uyumlu olarak Center iş dünyası, devlet ve sivil toplum gibi çeşitli sektörlerden liderleri bir araya getirdi. Dikkate değer etkinlikler arasında geçen yıl düzenlenen Women's Voices Summit (Kadınların Sesi Zirvesi) ve 2019'da ülke çapında ekonomik büyümeyi teşvik etmek üzere taahhütlerin verildiği Domestic Economic Policy Conference (İç Ekonomik Politika Konferansı) yer alır. 2014 yılında Little Rock Regional Chamber of Commerce, Clinton Center'ın Little Rock ve North Little Rock kent merkezlerine 3.3 milyar dolarlık önemli bir ekonomik katkı yaptığını hesaplamış.

Clinton Presidential Center

Studio Gang sürdürülebilirliğe yoğunlaşmasıyla bilinen bir mimarlık ve kentsel tasarım ofisi. Stüdyo son olarak ABD'nin Little Rock kentindeki Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi'ni dönüştürdü. Müzenin yeni mimari kimliği, ülkenin önde gelen sanat kurumlarından biri olduğunu ifade edecek biçimde tasarlandı. Studio Gang The Community Builders ile iş birliği içinde City of Chicago'nun C40 Reinventing Cities yarışmasını da kazandı. Yarışma az kullanılan bölgeleri yeniden tasarlayarak bunları "sürdürülebilirlik işaretlerine" dönüştürmeyi hedefliyor. Nihayet stüdyonun kurucusu ve lideri Jeanne Gang, The Créateurs Design Awards tarafından 2023 Charlotte Perriand Award ödülünün sahibi seçildi.

Clinton Presidential Center

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)