Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Konut Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Brooks + Scarpa, evsiz kalacak bir çocuk tesisinden veya koruyucu aileden geçiş yapan gençlere uygun fiyatlı konut sağlayan yeni bir karma kullanımlı konut binası olan Rose Apartments'ı tanıttı. 

Kâr amacı gütmeyen Venice Community Housing VCH) için tasarlanan 35 birimli yapı, Los Angeles'ın Venice semtindeki Rose Avenue üzerinde stratejik bir konumda yer alır ve gerekli tüm olanaklar sadece birkaç blok ötede.

Sürdürülebilir mimari dört katlı yapı, yemyeşil teraslar ve çatı teraslarından oluşan aydınlık ve havadar hacimleriyle bitişik caddeyi karşılıyor. Irving Gill tarafından tasarlanan 1919 Horatio West Court apartmanlarından ilham alan sürdürülebilir mimari örneklerden bina, avlu tipolojisinin ve temiz beyaz hacimlerin karakteristiği…

Sürdürülebilir mimari projelerden yapı Los Angeles'ın uzun zamandır bilinen avlu tipolojisinin çağdaş bir görselleştirmesi ve kentsel yayılmaya alternatif olarak yürünebilir mahalleler sağlar. Binanın tabanı ofisler ve ticari alandan oluşurken, konut birimleri merkezi bir avlu etrafında düzenlenerek doğrudan görsel bir bağlantı ve bir topluluk duygusu oluşturur.

Dış cephe, cepheye parlak bir çekicilik katan ışıltılı taneli bir yüzeye sahip beyaz çimento sıva ile kaplanmış. Ayrıca duvarlar bir derinlik, kabartma ve doku kavramı verecek şekilde eğimli. LEED altın sertifikasına sahip bina pasif tasarım ögeleri, güneş enerjili su ısıtma panelleri vb. bulunur. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif tasarımlar tercih edilmiş. 

Bu nedenle açık hava bahçeleri ve metal kafeslerle yapının genel biçimi, kütlesi ve bileşimi, sadece genç kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda çevredeki mahalleyi de sarar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)