Sürdürülebilir Mimari Nedir "Calx Sürdürülebilir Evleri"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir mimari proje Lima'nın 40 km güneyindeki Los Pulpos Spa'yı düzenli olarak ziyaret eden iki çift, bir film yapımcısı, bir psikoterapist, bir antropolog ve bir dansçıyla başlıyor. Günlerini sahilde birlikte geçirmek istiyorlar. Sürdürülebilir mimari projenin sonucu birbirine sadelik ve zarafetle dokunan iki ev, yerel malzemeler ve manzaralar arasında bir diyalog, şeffaflık ve deniz manzarası… Havuzda yüzerken gün batımını izleyebileceğiniz çatı katına ulaşana kadar farklı seviyelerde dikey alanlar mevcuttur.

Sürdürülebilir mimari örneklerinden Casas Calcus Projesi deniz kıyısı ekosistemlerinde biyolojik çeşitlilikleri ile bilinen çok sayıda deniz kuşu türüne ev sahipliği yapan Pachacamac Adaları kıyılarında yer alıyor. Bu muhteşem konum ve topografya, çok çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapan ve her odada doğal ışık ve havalandırma sağlayan merkezi bir veranda etrafında iki blok halinde düzenlenmiş evlerin dağılımına ilham veriyor. Yapı "sürdürülebilir mimari nedir" denilince akla gelen ilk örneklerdendir.

İki ev, tasarımın kompozisyon simetrisini takiben her biri kendi ton ve mekansal bağımsızlığına sahip üç seviyeye bölünme mantığını paylaşıyor. Sürdürülebilir mimari yapıda mekan şeffaf ve açık, esnek kullanıma izin verir ve dış mekanın bir uzantısı olarak günlük kullanımı kolaylaştırıyor. Alt katta bir veranda ve üst katta ahşap bir yürüyüş yolu ile iletişim kuruluyor. Sürdürülebilir mimari malzemeler iklime ve yerel sismik harekete dayanabilen düşük etkili malzemeler olan kireç, bambu ve ahşaptır. İnşaatı optimize etmek ve hızlandırmak için yapı elemanlarında donatılı kireç blokları, bölme elemanlarında ise basit bir sistem kullanılmış. Dik eğimli kumlu bir yamaçta yer alan beton kullanımı en aza indirilmiş ve zeminle temas eden yapılarla sınırlandırılmış.

Sürdürülebilir mimari malzeme olarak kireç, çevre dostu bir yapı malzemesi olarak birçok avantaja sahiptir ve bunlardan biri uzun hizmet ömrüdür. Doğadaki bolluğu nedeniyle, nakliyeyi önlemek için üretim süreci kirletici değildir. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemle nemi düzenleme yeteneği ve hem termal hem de akustik olarak daha az enerji gerektiren mükemmel yalıtımdır. Bu sakinler için ekonomik tasarruflar ve atmosfere zararlı maddelerin emisyonlarının azaltılması anlamına geliyor. Sürdürülebilir mimari proje Casas Calx, benzersiz bir ortamda üretim ve inşaat teknolojisinde malzeme kültürü ve sürdürülebilirlik yoluyla çağdaş tasarımı destekleyen bir projedir. Yapı sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)