Tamamen Ahşaptan Bina Yapılabilir Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Rotterdam'daki Kaappark'ın kenarında yer alan konut binası The Wooden Head kısa süre önce tamamlandı. Architectuur MAKEN tarafından tasarlanan ahşap bina, üst üste dizilmiş üç daireden oluşuyor ve mevcut bir yapı blokunun yeni sonlandırılmasını oluşturuyor. Baş taraftaki cephe büyük pencerelerle parka doğru açılıyor.

Bu sayede blok, kapalı bir duvarla sonlandırıldığı eski duruma kıyasla parka daha iyi bağlanır. Dahası Houten Kop sakinleri, SS Rotterdam gibi imajı tanımlayan unsurlarla Kaappark ve diğer çevrenin manzarasına sahip. Yaşam alanları parkı çevreliyor ve büyük pencereler sayesinde bol gün ışığı alıyor.

The Wooden Head

Bitişikteki yapı bloku ile iyi bir bağlantı kurmak için bu blokun hatlarına yeni binada da devam ettirilmiş. Ayrıca çatı bahçesinin parapet yüksekliği mevcut binanın saçaklarıyla eşleşir. Sürdürülebilir mimari örneklerden Wooden Head blokun kırmızı tuğla işçiliğiyle de uyumlu olması için cephe kırmızı ahşap bölümlerle tamamlanmış.

The Wooden Head

Çapraz lamine ahşaptan (CLT) yapılmış ahşap kabuk prefabrike edildi ve sadece dört gün içinde sahada monte edildi. Bu şekilde yerel sakinlere verilen rahatsızlık en aza indirildi. Çevredeki evlere daha çok yönelen sürdürülebilir mimari projelerden Wooden Head'in yan cepheleri kapalı bir niteliklere sahip. Bina balkonların da bulunduğu "park tarafında" açılıyor.

The Wooden Head

Sürdürülebilir mimari binanın neredeyse tamamı ahşaptan yapılmış. CLT'den masif ahşap zeminler, ahşap iskelet duvarlar ve ahşap kaplamalarla birleştirilmiş. Zeminlerin altı bitmediği için CLT evlerin her yerinde görülebilir. Bu nedenle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

The Wooden Head

Sürdürülebilir mimari projede kullanılan yeşillikler de yakın çevreye uyarlanmış. Bir ekolojist tarafından yerel flora ve fauna üzerine yapılan araştırma temelinde diğer şeylerin yanı sıra, nektar açısından zengin bitkiler seçildi. Bunlar böcekleri, onlar da kuşları ve yarasaları etkiler. Her kata yerleştirilen ağaçlar meyve veya dut verir ve kuşlar için barınak sağlar. Bitkileri seçerken yaprak şekli, rengi ve silüetindeki farklılıklar seçilerek estetik hususlar da göz önünde bulunduruldu. Bir CPO projesi olan The Wooden Head, Rotterdam Mimarlık Ödülü 2023 adayları arasında yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)