Tamamen Bambudan Yapılmış Çarpıcı Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Realrich Architecture Workshop, Piyandeling Artisan Residence and Workshop tarafından inşa edilen konut stüdyo her sanatçının hayalidir. Kuzey Bandung, Mekarwangi Köyü'nde bulunan bu geniş rezidans ana süit, iki yatak odası ve ortak banyo içeren üç katlı bir evden oluşuyor.

Bambu ev

Binayı özel kılan ise iç bambu yapısını koruyan, 300 x 600 mm geri dönüştürülmüş plastik panellerden yapılmış, açılabilir bir kabuğa sahiptir. Dış kabuk bina çevresinde doğal havalandırma sağlıyor ve iç çekirdek yaşam alanlarının çift cidarlı izolasyonunu sağlayan bir kullanım koridoru oluşturuyor. Bu pencerelerin koridora açıldığı ve içerideki her şeyin bitmemiş ve ham kalabileceği anlamına geliyor. 

Bambu ev

Ayrıca tasarımcı Guha Bambu ve Alpha Omega Project'ten doğan bir teknik olan geleneksel ahşap işçiliği ve yapıştırıcıyı birleştiriyor. Çapraz zemin paneli yapısına sahip üç katlı bir bambu yapı ile deneyler yaptılar. Tabanda yerel taş oradan tepeye kadar bambu kullanılmış. Bu malzeme tavanlar ve zeminler, sütunlar, kapı kolları ve hatta kilit ve duvarlara oyulmuş dekoratif detaylar için de kullanıldı.

Bambu ev

Yapının inşasında içinde ham, bitmemiş malzemeler kullanırken su geçirmez bir zarla korunan bambudan bir ev inşa etmekti. Sonuç dalgalı bir çatı çizgisine sahip güzel, modüler bir alandır. Tasarımcı, fikrin "Böyle bir ekonomik duyarlılık oluşturan ham, basit, alçakgönüllü ve çarpıcı bir ifade yüzeyi yaratmak." olduğunu söyledi. Kulağa çok basit geliyor ama fotoğraflardan da görebileceği gibi bambu, evi ve stüdyoyu başlı başına bir sanat eseri yapıyor. Sonuç ise güzel ve ilham vericidir. 

Bambu ev

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)