EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

WOHA, Tayvan’daki İlk Karma Kullanımlı Yeşil Binasını Tamamladı


WOHA’nın Tayvan Taichung’daki ilk projesi olan Sky Green adlı binası tamamlandı. İmar Şirketi Golden Jade’in yürüttüğü projede, Feng Chia Üniversitesi danışman olarak yer aldı; proje, şehrin ilk sürdürülebilir, karma kullanımlı, yeşil binası olma özelliği taşıyor.

Şehrin göbeğinde yer alan Sky Green, içerisinde konutların, perakende mağazaların ve çok sayıda eğlence tesisinin bulunduğu iki binadan oluşuyor. Biyofilik tasarım yaklaşımıyla ünlü olan WOHA, doğayı, yüksek katlı binalara taşımak için yeşil cepheli bir yapı hayal etmiş. A binasındaki dairelerin ağaçlı balkonları, B binasındaki dairelerinse daha yumuşak, yemyeşil sarmaşıklarla kaplı cepheleri var. Ayrıca her beş katta bir karşımıza çıkan gökyüzü bahçeleri, projenin doğal yaklaşımını vurgular nitelikte.

WOHA kurucu başkanı Mun Summ Wong konuyla ilgili şöyle diyor: “Politika yapıcılar, akademi ve özel sektörün, Taichung’da sürdürülebilir bir konut anlayışı tasarlamak için bir araya geldiği bu ortak çalışmanın  bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Tek bir bina elbette bir kenti değiştiremez ama Sky Green’in bundan sonra benzerlerine örnek olacağını umut ediyoruz.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)