Xi'an'da Manzaradan Esinlenen Teknoloji Müzesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Stefano Boeri Architetti'nin Çin'deki uydu uygulaması, Çin'in Shaanxi eyaletinin başkenti Xi'an'daki Kültür CBD Modern Teknoloji Deneyim Merkezi ihalesini kazandı. Teknoloji odaklı yeni müze, bilimsel ve kültürel değişim için bir merkez haline gelecek. Kazanan proje, nehirler ve dağlardan oluşan dolambaçlı bir sistemle tanımlanan bölgenin doğal peyzajından ve Xi'an antik kentinin kültüründen ilham alıyor.

Kuzeyde bir kent parkı ve güneyde bir şehir caddesi ile sınırlanan bir alanda yer alan yeni müze, ziyaretçilerin etkileşimini karşılamak ve bölgenin çekiciliğini artırmak için dengeli bir kamusal alan dizisi oluşturmak üzere geçirgen bir sistem olmayı amaçlıyor. Parka bakan cephede dikey meta vuruşlu kavisli elemanlar bulunurken, güney cephesi cam elyaflarla güçlendirilmiş yüksek performanslı betondan (GRC) yatay çıtalarla kaplanmış.

Teknoloji Müzesi

Binanın hacmi, ziyaretçilerin binayı keşfetmesine ve çevrenin manzarasını seyretmesine olanak tanıyan geniş bir teras sistemini barındıracak şekilde uyarlanmış. Yeşil teraslar, gösterimler, performanslar ve gösteriler de dahil olmak üzere çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacak şekilde tasarlandığından müzenin programının ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Yeşillikler aynı zamanda yerel bitki özlerini ve Mabet ağacı, sarı boya akçaağaç ve Bunge çamı gibi ağaç türlerini sergilemek üzere özenle seçilmiş.

Teknoloji Müzesi

Müze, dört ana sergi alanı, bir geçici sergi ve çeşitli ticari alanlardan oluşuyor. Farklı alanlar birbirine bağlı ve çift yükseklikteki avludan erişilebilir. Müze sirkülasyon akışları, tam erişilebilirlik ve kullanılabilirlik sağlamak için "Herkes için Tasarım" ilkelerine göre tasarlanmış. Ana kamusal alanlar ve sergi alanları için, dijital sanatların ve tasarımın renk tonunu yansıtmak, mekandaki önemli unsurları işaret etmek ve parktaki kara sanatı eserlerini devam ettirmek için parlak ve doygun bir mavi tonu seçilmiş.

Teknoloji Müzesi

"Xi'an Müzesi, bölgede bir kentsel dönüşüm sürecini harekete geçirmek ve teknoloji meraklılarından çocuklara ve öğrencilere kadar geniş bir kitleyi dahil etmek üzere tasarlanmış, herkese açık bir mimari olacaktır. Çin tarihinin en önemli şehirlerinden birinin kalbinde bir çalışma, derinlemesine analiz, araştırma ve teknolojik yenilik yeridir." - Mimar Stefano Boeri

Teknoloji Müzesi

Stefano Boeri Architetti geçtiğimiz günlerde Nepal'deki Ramagrama Stupa'nın tasarımlarını açıkladı; bu kutsal Budist mekânını zenginleştirmeyi ve biyolojik çeşitliliğini artırmayı amaçlayan bir master plan. Ofis ayrıca, kentsel ağaçlandırma ilkelerini uygulayarak doğa ve tasarım arasındaki ilişkiyi geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla " Green Obsession" kampanyasını başlattı. Bu girişim, Birleşmiş Milletler'in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'ni destekleyen projelerin en önemli takdiri olan SDG Action Awards 2023 kazananı ilan edildi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)