Yerel Malzemelerden Yapılmış Enerji Verimli Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Loma Arquitectos'tan Rustik Sanatçılar Konutu 

San Lorenzo, Cordoba, Arjantin'de doğal flora ve fauna ile çevrili LOMA Arquitectos'un Casa Atelier'i sanatçı-tasarımcı bir çift için yaratılmış rustik bir rezidanstır. Tasarım doğal çevre ile bir bağlantı kurmaya ve vahşi çevre, ev ve sakinleri arasında güçlü bağlar oluşturmaya odaklamış. Sürdürülebilir mimari yapıda yerel olarak üretilen tuğla, beton ve ahşap gibi yerel, bakımı kolay malzemeler projenin önemini tamamlarken aynı zamanda enerji verimliliğine de katkıda bulunuyor.

Yaratıcı İlham Taşıyan Yerel Malzemeler

LOMA'nın tasarımı doğal yaşam alanının sadece bir arka plan olmamasını, aynı zamanda evle ve orada yaşayan çiftin yaşamının ve sanatsal üretiminin bir parçası olmasını sağlıyor. Ayrıca renk ve malzeme paleti sayesinde evin hem içindeki hem de dışındaki atmosferi, sahiplerinin sanatsal gelişimi için yaratıcı ilham veriyor.

Mimarlar kil fırınlarında yüksek sıcaklıklarda eritilmiş yerel olarak üretilen tuğlaları, betonarme ve ahşabın sıcaklığını birleştiren rustik yerel malzemeler kullanıldı. Bu rustik malzemeler ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerdendir. Kapsamlı iklim araştırmalarından sonra özenle seçilen, enerji açısından verimli ve az bakım gerektiren malzemeler kullanıldı.Kuzey cephesinin büyük bir bölümünü kaplayan devasa pencereler, çevredeki doğal manzaranın geniş bir şekilde görünmesini sağlar ve kışın ısıyı emer.

Sürdürülebilir mimari konut yapısal karmaşıklığı gizler, saf morfolojisi ve temiz yüzeyleri sayesinde maksimum estetik sadeliğe ulaşır. Geleneksel zanaatkarlık ve yerel malzemelerle ancak çağdaş ve minimalist bir şekilde inşa edilmiş. Sürdürülebilir mimari yapı iki kısımda inşa edilmiş. Birinci katta ortak alanlar ve üst katta stüdyolar ve özel alanlar. Evin kuzey cephesinde hem zemin kattaki giriş galerisi hem de balkonlu üst katta içeri ve dışarı bağlanmış. Bu sayede doğu ve batıda yer alan iki stüdyo ve merkezi yatak odası birbiriyle bağlantılıdır.

Ortak alanlar merkezi bir buluşma noktası tanımlayan çift cepheli bir şömine etrafında düzenlenmiş. Bir yanda sakin ve sıcak bir oturma odası, diğer yanda mutfak ve yemek odası bulunur. Her ikisi de ana giriş, oturma odası, mutfak, yemek odası ve üst kattaki özel alan arasında bir arayüz görevi gören iki kat yükseklikte merkezi bir açık alanla ayrılmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)