Avludaki Konturler: Casa Bruma Evi

Mimarlar Fernando Canales ve Claudia Rodriguez 6,5 metrekarelik evlerden oluşan Casa Bruma Projesi’ni genç bir aile için tatil evi olarak tasarladılar. Casa Bruma Projesi her biri farklı işlevi barındıran farklı yüksekliklerde küp birimlerini içeriyor.

Bu birimler birbirleriyle olan ilişkiler ve bağları açısından stratejik olarak konumlandırılmışlardır. Evler mevcut ağaçların kesilmesini önlemek için kutu birimleri olarak tasarlanmış. Böylelikle evin yapımı sırasında hiçbir ağaç kesilmemiş, evin doğaya uyumu sağlanmış.

Casa Bruma, merkezi taş döşemeli bir avlunun etrafında toplanmış topoğrafik koşullara ve mekansal hiyerarşiye göre dizilmiş dokuz farklı değişken yükseklikte birimlere sahip. Birimlerin açık giriş ve pencerelerinin yönleri güneş ışığının en verimli kullanılacağı açılara göre verilmiş.

Hacimlerden dördü mutfak, yemek odası, oturma odası ve diğer başlıca yaşam alanları olarak kullanılırken, diğer hacimler konuk odaları, garaj gibi özel alanlardan oluşuyor. Ayrıca bu yaşam alanları yürüyüş yolları ile direkt bağlantılı. Odalar, yine güneş enerjisini kullanmak amacıyla tabandan tavana pencereleri ile avluya bakmaktalar. Kutu modüllerinden bazıları da açık yeşil çatılara erişimle açılmakta.

Mexico City’nin güneybatısında yer alan Casa Bruma geometrik yapısı ve siyah cepheleriyle çevresindeki yoğun bitki örtüsüne tezatlık oluştururken, çatılarındaki yeşil sistemleriyle doğayla oryantasyonu kurulmuş. Baskın renkler, siyah beton, ahşap, taş, metal ve camın bu minimmalist tasarımda kullanılması zamansız bir karakter yaratıp, yapıyı peyzajın içine çekmeyi başarmış.


Proje Künyesi:
Proje Adı: Casa Bruma
Mimarlar: Fernando Canales ve Claudia Rodriguez
Bölge: Mexico City
Yıl: 2018
Kaynak: dezeen, inhabitat
 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)