Dünyanın Araçlara Kapalı İlk IKEA Binası Avusturya’da Açılıyor

IKEA Austria, dünyanın “en yenilikçi ve yeşil” IKEA mağazasını açmayı planladığını açıkladı. Viyana’nın merkezinde yer alması planlanan karma kullanımlı, araçlara kapalı kompleks BREEAM Mükemmellik Sertifikasını almayı hedefliyor. IKEA Westbahnhof olarak adlandırılan bina sadece IKEA’ya alışverişe gelenleri değil, sunduğu diğer olanaklarla ve binanın çatısına dikilen 160 ağaçlık yeşil alanlarıyla civarda yaşayanları ve turistleri de kendine çekmeyi hedefliyor. Bu iddialı proje Viyana merkezli mimarlık firması querkraft architekten ile birlikte tasarlandı.

Büyük alışveriş caddesi Mariahilferstrasse'nin sonunda, tarihi şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede yer alan IKEA Westbahnhof'a toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabiliyor. IKEA’NIN araçsız sisteme geçişi kısmen tüketici davranışları üzerine yapılan bir araştırmadan doğdu. Araştırma online alışveriş ve eve teslimatın tüketici için daha uygun olduğu sonucunu vurguluyordu. Viyana’nın iç kısımlarında yaşayanlarının yaklaşık üçte ikisinin arabası yok ve araba yerine toplu taşımayı, yürümeyi, bisikleti ya da scooter kullanmayı tercih ediyorlar.

IKEA Westbahnhof, araçsız konsepte ek olarak, sürdürülebilir malzemeler, enerji tasarrufu sistemleri ve kentsel ısı adası etkisini azaltmaya yardımcı olacak, halka açık erişilebilir çatı bahçesi gibi yöntemlerle BREEAM Mükemmellik Sertifikasını almayı hedefliyor. Mimarlar, yapının sıcaklığını en az iki derece düşürmeye yardımcı olmak için binanın üzerine 160 ağaç dikmeyi planlıyorlar.

IKEA basın açıklamasında konuyla ilgili şöyle diyor: “Yeni mağaza Viyana'da ikonik bir buluşma yeri olmayı hedefliyor. IKEA Vienna Westbahnhof bir eşi daha olmayan, en yeşil IKEA mağazası olacak. Kentin simgesi olacak bu bina herkes için davetkâr bir yapı olma özelliği taşıyacak.” Bir kitaplığı andıran çok katlı bina, şeffaflığı ve açıklığı vurgulayan esnek, ağa benzer bir sistem kullanıyor. Binanın ilk dört katında IKEA yer alacak, üst iki katta ise bir hostel hizmet verecek. Dört adet ek mağaza da Mariahilferstrasse boyunca yer alacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)