IKEA'nın Sürdürülebilir Perakende Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
IKEA Avusturya'ya geliyor ve yeni lokasyonun teması şu: "İyi bir komşu olmak istiyoruz.” Şehrin eteklerinde devasa bir kampüs yerine Viyana'daki IKEA, yalnızca topluma bir ev eşyası alışveriş deneyimi sağlayarak değil, aynı zamanda konaklama ve bir topluluk bahçesini de dahil ederek bir şehir arazisinden yararlanıyor.

Querkraft Architects tarafından tasarlanan kentsel konum, çevredeki konut ve ticari mülklerle birleşmek için uyarlamalar yapar. Toplu taşıma sistemleriyle kolayca ulaşılabilir ve araçsız bir deneyim sunar.

IKEA'nın Sürdürülebilir Perakende Binası

Ayrıca Querkraft'ın tasarımı, üç aşamalı bir mimari yarışmanın ardından seçildi. İyi komşu teması toplanma alanları ve bol yeşillik dahil olmak üzere sokaktan çatıya kadar görülüyor. Sürdürülebilir mimari binanın içinden veya dışından topluluk, birçok ağaç ve bitki katmanının keyfini çıkarabilir. Sürdürülebilir mimari projelerden bina sadece çok sayıda yeşil cepheye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda kahve yudumlamak, arkadaşlarla buluşmak ve manzaranın tadını çıkarmak için buluşma noktası olarak halka açık bir çatı terasını da destekliyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden binanın dış cephesi gerekirse gelecekteki gelişmeyi barındıracak şekilde tasarlandı. Dış kabuk, teraslar, yangın merdivenleri, asansörler ve bina sistemleri için açık alanlara sahip raf katmanlarına benzer. Bileşenler ayrıca ziyaretçileri ve yoldan geçenleri gölgeleyerek pasif bir tasarım ögesi olarak işlev görür. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.

IKEA'nın Sürdürülebilir Perakende Binası

İçeride, açık lobi etkileşime ve keşfe davet ediyor. Yukarıya bakıldığında birçok kat görünür ve merkezi bir merdivenle erişilebilir. En üstteki iki kat 345 yataklı bir pansiyon görevi görür, bu nedenle bina her zaman hem konaklama hem de perakende alanı olarak kullanılır.

Tüm ekip, sürdürülebilir mimari binanın içinde ve çevresinde 60'tan fazla ağaç bulunan yeşil tasarıma önem verdi. Bitkilerin her kata yerleştirilmesi, Viyana şehrinin “Kentsel Isı Adası-Strateji Planı“ ile uyumlu olarak doğa ile bir bağlantı ve sıcaklıkta kayda değer bir düşüş sağlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)