Dünyanın En İyi Oyun Evi: LEGO House

BIG-Bjarke Ingels Group ve LEGO, klasik LEGO tuğlasının oyuncak ölçeğini LEGO House ile mimari ölçeğe getirerek, tüm LEGO deneyimlerinin kalbindeki kültürü ve değerleri somutlaştıran geniş sergi alanları ve meydanlar oluşturuyor.

Lego House Tasarımı

BIG ve COWI tarafından tasarlanan LEGO House, her yaştan LEGO hayranı için bir deneyim merkezi olmasının yanı sıra mimari bir dönüm noktası ve şehrin Billund'u Çocukların Başkenti yapma hedefine doğru önemli bir adımdır. 12.000 m2'lik LEGO House'un inşaatı, eski Belediye Binası binasının yerine LEGO ailesinin üç nesli ve Billund Belediye Başkanı Ib Kristensen'in desteğiyle 2014 yılında başladı.

Lego house

Mimarlık ve Oyun

"Evdeki tüm etkinlikler, oyun yoluyla öğrenmenin yeniliği ve yaratıcılığı teşvik ettiği LEGO felsefemizle ilgilidir. Oyun, LEGO Group'un DNA'sından geçer ve gerçekten LEGO House'da hayata geçirilir. Deneyim alanları ve açık alanlardan restoran konseptlerimize kadar her şey oyun ve yaratıcılığa dayalıdır, bu nedenle LEGO House'da ne yaparsanız yapın oyun oynamakla bir ilgisi olacaktır." LEGO House CEO'su Jesper Vilstrup.

Lego Ev

23 m yüksekliğindeki LEGO House, Billund'un kalbindeki merkezi konumu nedeniyle bir deneyim merkezi olduğu kadar bir kentsel alan olarak da tasarlandı. 21 adet üst üste binen blok, ayrı binalar gibi yerleştirilmiştir. Lego Ev’de hacimler arasındaki çatlaklar ve boşluklardan aydınlatılan 2.000 m2'lik bir LEGO karesini çerçeveler. Plaza, görünür sütunları olmayan bir şehir mağarası gibi görünüyor. Aynı zamanda Lego Hous halka açık, ziyaretçilerin ve Billund vatandaşlarının binadaki kısa yoldan geçmesine izin veriyor.

Oyun Alanı Tasarımı Örnekleri

“LEGO evi, LEGO tuğlasının sonsuz olasılıklarının gerçek bir tezahürüdür. Sistematik yaratıcılık yoluyla, her yaştan çocuğa kendi dünyalarını yaratma ve oyun yoluyla içinde yaşama araçlarıyla güç verilir. Aslında mimarlık tam da budur: insanların statükodan daha heyecan verici ve etkileyici yeni dünyalar hayal etmelerini sağlamak ve onlara bunları gerçeğe dönüştürmek için beceriler kazandırmak. Çocukların LEGO yapım parçalarıyla her gün yaptığı şey budur ve bugün LEGO House'da gerçek yapım parçalarıyla yaptığımız da bu, Billund'u Çocukların Başkenti olmaya bir adım daha yaklaştırıyor." Bjarke Ingels, Kurucu Ortak, BIG.

Oyun Alanı Tasarımı

Lego House İşlevleri

LEGO meydanı, yerel halkı ve ziyaretçileri kafe, restoran, LEGO mağazası ve konferans tesislerine davet eden şehirli bir karakterden güç alır. Meydanın üzerinde, sürekli bir sergi dizisi oluşturmak için bir dizi galeri üst üste biniyor. Her galeri, LEGO'nun ana renkleriyle renk kodludur, bu nedenle sergilerde yol bulmak, renk tayfında bir yolculuğa dönüşür.

Museum Example
Zemin Kat Planı

Birinci ve ikinci katlar, renklere göre düzenlenmiş ve bir çocuğun öğrenmesinin belirli bir yönünü temsil eden etkinliklerle programlanmış dört oyun alanı içerir: kırmızı yaratıcıdır, mavi bilişseldir, yeşil sosyaldir ve sarı duygusaldır. Her yaştan konuk, sürükleyici ve etkileşimli bir deneyime sahip olabilir, hayal güçlerini ifade edebilir ve dünyanın her yerinden diğer inşaatçılarla tanışarak meydan okunabilir. Binanın tepesi, LEGO topluluğuna saygı duruşunda bulunan LEGO hayranlarının sevilen eserlerinden oluşan bir koleksiyon olan Başyapıt Galerisi ile taçlandırılmıştır.

Museum Design Example
Birinci Kat Planı
Children Center Example

Başyapıt Galerisi, ikonik 2x4 LEGO tuğlasından yapılmıştır. Tuğlanın dikmelerine benzeyen sekiz dairesel tavan penceresinin altında sanatı sergiler. Altın oran gibi, tuğla oranları da basamaklardaki ve duvarlardaki sırlı seramik karolardan toplam 21 blok şemasına kadar binada insan yapımı her şeyin geometrilerinde iç içe geçmiş durumdadır. Başyapıt Galerisi'nin tepesinde vatandaşlar ve ziyaretçiler şehrin 360° panoramik manzarasını görebilirler. Çatılardan bazılarına, performansları izleyen veya oturan insanlar için resmi olmayan bir salon olarak ikiye katlanan pikselli halka açık merdivenler aracılığıyla erişilebilir.

Çocuk Eğlence Merkezi Örnekleri
Kamusal Alan Örnekleri
Sergi Salonu Örnekleri
Sergi Salonu Tasarımı
Kültür Merkezi Tasarımı
Kültür Merkezi Tasarım Örnekleri
Eğlence Merkezi Tasarımı
Entertainment Center Example
En Güzel Eğlence Merkezi Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)