EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Flint House (Çakıl Ev)

Doğanın Bir Parçası Olarak Tasarlanan Yenilikçi Bir Yaşam Alanı

Yapı, çakıl taşı ile dolu bir bölgede bulunuyor ve projenin tamamı bu jeolojik avantajdan faydalanıyor. Projeyi tamamen özgün kılan da bu malzemenin kullanımı ve bölgenin karakterini tamamlaması.

Ev; aile fertleri, misafirler ve sanatçılar için tasarlanmış bir yaşam alanı. Binanın içinden çevredeki manzaraya bakıldığında, doğal güzellikleri çerçeveleyecek şekilde yerleştirilmiş penceler büyülü bir ortam yaratıyor.

Yenilikçi ve estetik detaylar barındıran dış cephe kaplaması, zeminde işlenmemiş çakıl ile başlayarak, yumuşak bir geçişle tebeşir beyazı bir duvara dönüşerek yükseliyor. Her iki malzeme de bölgenin jeolojik özelliklerine uyum sağlıyor ve renk geçişiyle binanın gökyüzünde kaybolmasını sağlıyor. Mimarlar çeşitli malzeme uzmanları ve yetenekli zanaatkarlarla çalışmaları sonucu projeyi son haline getirmeyi başardı. Gelişim sürecinde ise daha geniş kapsamlı, sanatçılardan oluşan bir ekip kullandılar.

Bina manzaraya eklenmiş bir nesne olarak değil, o manzaranın bir parçası olarak tasarlanması ile yenlikçi bir mimari ve sürdürülebilir bir yaşam alanı olarak 2015 yılının en başarılı yerleşim yapısı olmayı başarıyor. RIBA Ödülleri tarafından Güney Kategorisinde, Güney - Yılın Binası ve RIBA Uluslararası 2015 ödüllerini almaya hak kazanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)