Paul Clemence Modernist Aluminaire Evi'ni Fotoğrafladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paul Clemence son fotoğraf yolculuğunda Palm Springs'teki Aluminaire House'un mimarisini keşfediyor. Aluminaire House Vakfı, ev sergisini Palm Springs Sanat Müzesi'ne hediye ederek kalıcı koleksiyonuna kattı. Albert Frey ve Lawrence Kocher tarafından tasarlanan bu mimari dönüm noktası, şu anda Müze'nin güney otoparkında yeniden inşa ediliyor. Modernist tasarımın bir simgesi olarak kabul edilen yapı, kısa bir süre önce Architectural Record tarafından son 125 yılda dünya çapında tamamlanan en önemli binalardan biri olarak kabul edildi.

Aluminaire House

İsviçre doğumlu bir mimar olan Albert Frey (1903-1998), Kaliforniya Palm Springs bölgesinde çöl modernizminin gelişmesindeki kilit isimlerden biri olarak tanınır. New York'a taşındıktan sonra Frey, Le Corbusier gibi devlerin yanında eğitim alarak çalışmalarına özel bir Avrupa duyarlılığı getirdi. Frey, Amerikalı mimar A. Lawrence Kocher ile çalışırken Amerikan modernist tarzını önemli ölçüde etkiledi. Hatta bu iş birliği, 1931 yılında inşa edilen Aluminaire House olarak bilinen modern mimarinin çığır açan örneğiyle sonuçlandı.

Aluminaire House

Seri üretim için bir prototip olarak tasarlanan Aluminaire House, başta cam ve alüminyum olmak üzere malzemelerin en ileri düzeyde kullanımını gösterdi. Modern, üç katlı bina avangart tasarımıyla halkın dikkatini çekti ve on günde inşa edildi. Aluminaire House, Architectural League of New York ve Allied Arts and Industries tarafından ilk kez görücüye çıkarıldığında büyük övgüler aldı ve kısa süreli sergilenişinde 100.000'den fazla kişinin ilgisini çekti.

Aluminaire House

Kocher ve Frey tarafından tasarlanan Aluminaire House, modernist mimarinin önemli bir başarısıydı. Ülkenin tamamı metalden yapılmış ilk konutu olması bakımından önemi mimarlık camiasında yankı uyandırdı. Evin mimarlık tarihindeki yeri, 1932 yılında New York Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen "The International Style-Architecture Since 1922" adlı prestijli sergide belirgin bir şekilde yer almasıyla pekişti.

Aluminaire House

Mimari fotoğrafçılık, tasarımdaki farklı akımların yakalanmasında, gelecek nesillerin hayranlık duyması ve incelemesi için miraslarının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yakın tarihli diğer bir haberde Marc Goodwin, dünyanın dört bir yanından mimarlık ofislerini içeren fotoğraf serisi koleksiyonunu daha da geliştirdi ve şimdi Tayvan'daki iş yerlerini keşfediyor. Benzer şekilde, fotoğrafçı Pygmalion Karatzas da kısa bir süre önce 1970'lerde inşa edilen önemli modernist simge yapılarıyla Doha'nın çağdaş mimarisini görüntüledi. Son olarak Paul Clemence, Uruguaylı Amerikalı ünlü mimar Rafael Viñoly'nin son dönem çalışmalarından biri olan Washington D.C.'deki karma kullanımlı Amaris projesinin görüntülerini yayınladı.

Aluminaire House

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)