Sürdürülebilir Tasarımı Zorlayan: Biophilia House

Biophilia - Slate House Northcote: Sakinlerin sağlığına ve iyiliğine fayda sağlayan, doğayla bağlanan beş kişilik bir aile için iyi oranlanmış, yüksek teknoloji ürünü, sürdürülebilir ev, Building Design Awards'da En İyi Çevresel Sürdürülebilirlik ödülü kazandı. 

Geleneksel yapı izlerini hatırlatan eğimli kayrak formun çağdaş minimalist ayrıntılarla birleştirildiği projede mimarlar Melbourne Design Studios, banliyö yerleşimine rağmen doğal bitki örtüsüyle çevrili bir yapının bir bağlantı daveti olduğunu hatırlatıyorlar. 

İki iç avludan oluşan ve mümkün olduğunca dış mekan manzarasına açık yapı, ekstra yalıtım ve yenilikçi tekniklerle çözümlenmiştir.

Tasarımcılar, tavana entegre olan 8,5 KW'lık bir güneş paneli dizisini tercih ederek güneş enerjisini değerlendirmiştir. Proje mimarı Bernstein: Çevresel sürdürülebilir tasarımı zorlamak ve onu daha yaygın hale getirmek için çalışmanın ilham kaynağı olduğunu ifade ediyor.

Tasarım aynı zamanda yeşil çatıları ve biyolojik çeşitliliği teşvik eden, ısı adasının etkilerini azaltan ve yağmur suyu akışının yavaşlamasına yardımcı olan entegre yetiştiricilere sahiptir. Bernstein, bitkilerin bazılarının, yaprakları tamamen büyüdükten sonra, gölgeleme perdesi olarak işlev kazanacağı için stratejik olarak yerleştirildiğini söylüyor.

Ev, sürdürülebilir kereste ve kayrak taşı dahil doğal malzemelerden inşa edilmiş, aynı zamanda geri dönüşümlü tuğlalar kullanılmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)