Waregem Waterfront'taki Yüksek Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Proje geliştiricileri ION, Alheembouw ve De Steenover, Waregem-Zuid'deki (Belçika) Regenboogstadion'a yakın bir arazide, mimarlar B2Ai ile birlikte yüksek katlı yaşam konseptinde kalite, yaşanabilirlik, sürdürülebilirlik ve hareketliliğin öncelikli olduğu vizyoner bir ana plan ve benzersiz bir mimari vizyon geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Geliştirme aynı zamanda Gaverbeek Valley, Regenboogstadion, çeşitli spor alanları ve Waregem Expo'nun açık yeşil bölgesine uyan bir alanla bütünleşiyor.

Proje 13 katlı iki konut kulesi, bir otel, bir ofis ve bir perakende binasından oluşuyor. Kuleler, doğal taştan düzensiz cepheleri ve tırtıklı balkonları ile soyutlanmış Y şeklinde heykeller gibi görünüyor. Kulelerin yanında bir otel ve ofisleri içeren yuvarlak pavyon benzeri bir bina yer alıyor.

Kuleler cam, kum rengi doğal taş ve bronz renkli alüminyumdan oluşan sade bir malzeme paleti ile nüanse edilen düzensiz katmanlarla belirli bir aydınlık yayıyor. 

Waregem Waterfront

Bu arada her biri benzersiz ve heykelsi bir niteliğe sahip tırtıklı balkonlar, çevreleriyle diyaloğu teşvik etmekte ve içlerinde gelişen yaşamı dışa taşır. Çeşitlilik gösteren cephe görüntüsü, üst üste yığılmış parseller şeklinde görünen kulelerin içindeki çeşitliliği yansıtıyor. Sabitlenmiş cam korkuluklar sonsuz manzara sağlarken, cephe görüntüsünde barınak ve çeşitlilik sağlayan taş duvarlarla aralıklı olarak kesintiye uğruyor. Bazı örneklerde, evin yıl boyunca bir uzantısı olarak tabandan tavana camlı dört mevsim balkonlar sağlanmış.

Bu çeşitlilik iç mekanlara da uzanıyor. Teraslar farklı olduğu gibi konut birimleri de farklıdır, her biri birim yönüne, manzaraya ve sonraki düzene göre farklı bir deneyim sunar.

Waregem Waterfront

Yapılar aynı zamanda esneklikleri sayesinde gelecek nesilleri de göz önünde bulunduruyor - tek bir sakinden büyüyen aileye ve yaşlanan sakine kadar, her biri bir binadan farklı bir esneklik gerektiriyor. Konut kuleleri ile otel ve ofis pavyonu bu nedenle uyarlanabilir yapılar.

Waregem Waterfront

Ofis binası katları destekleyen, beton mantar kolonlardan oluşan esnek bir ızgara kullanıyor. Merdivenler, asansörler ve sabit olanaklara sahip merkezi bir çekirdek binanın zirvesine kadar uzanıyor. Bunu çevreleyen kademeli platformlar, kullanıcı ihtiyaçlarına göre çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor.

Konut kuleleri de merkezi bir çekirdek etrafında rasyonel bir şekilde inşa edilmiş esnek kabuklar olarak tasarlanmış. Üç sabit taşıyıcı eksen dışında, açık bir kat planı serbestçe döşenebilir veya bölünebilir. Alt katlarda çekirdek dört birimle çevrili. Daha üst katlarda beş birim var ve en üst katlarda bu sayı altı birime yükselir. Bu da bir veya daha fazla yatak odasına sahip farklı konut tiplerinin sunulmasını sağlar. İç mekanlar yeni düzenler sağlamak üzere kolayca birleştirilebilirken, dış mekanların ve deliklerin çeşitliliği her birimi daha da farklılaştırıyor.

Waregem Waterfront

Çeşitli geçitler ve yarı kamusal alanlar, alandaki binaların etrafında ortaya çıkıyor. Örneğin, otel ile kuleler arasına yerleştirilen aynalı gölet, ilgi çekici bir görsel ve canlandırıcı bir oyun unsuru sağlıyor. Waregem'in güney kenarı insanların ve doğanın iş, ev, seyahat ve eğlence arasındaki ortak bir alanda birlikte geliştiği canlı bir kentsel biyotopa dönüştürülmüş.

Waregem Waterfront

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)