Terasa Yeşilçatı

Washington, D.C.’nin merkezindeki Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği Merkezi Büro’nun terasında bulunan ASLA Yesil Çatı projesi, mevcut olan 3000 sqf (279 m2)’lik çatının, ilk yeşil çatı teknolojisine dönüşümünü gözler önüne koymaktadır. Çatının kuzey ve güney uçlarında bulunan varil şeklindeki tepecikler, dikkati şehirsel ön plandan Washington’un (Washington’un) genel şehir manzarasına çekerek, ziyaretçilere yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu tepecikler, çatının yükünü arttırmadan, yeşil bitkileri göz seviyesine getirecek şekilde, hafif bir malzemeden oluşturulmuştur. Her iki tepecik, iki ayrı yeşil çatı tipini göstermektedir: Biri, alçak bitkilerin en düşük toprak derinliğine ihtiyaç duyduğu şekilde geniş kapsamlı, diğeri ise, daha derin bir toprak temeline ihtiyaç duyan, ancak, bunun sonucu itibarı ile çok daha fazla büyüyen yarı-yoğun tiptir.

ASLA’nın yeşil gündemi tanıtması ve yeşil çatıyı etraftan geçmekte bulunan halka sunabilmesi için, yarı-yoğun tepecikte bulunan yeşillikler, yol hizasından görülebilecek şekilde parapet duvarının ucuna kadar erişmektedir.

Çatı, birçok insanı aynı anda barındırabilmek ve aynı zamanda çatıdaki yeşil alanı azami mertebeye eriştirebilmek amacı ile tasarlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, yeşil çatı sistemi, yayaları taşıyabilecek bir metal kafesi yüklenen, kirişlere dayanan bir yapısal taşıma sistemi ile tasarlanmıştır. Bitkilerin üzerinden asılan bu kafes, çatının genel merkezi alanını kaplayıp, tepeciklerin etrafını sarmaktadır.

Proje, ASLA tarafından ele alınmış projelere kıyasla içerdiği tasarım ayrıcalığından dolayı küçük çapını aşmış bulunmaktadır. Böylelikle, bu tasarım ASLA’nın gelecekte yeşil çatı teknolojisinin faydalarını anlatabilmesi için iyi bir eğitim platformu oluşturabilecektir.

Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği Merkez Binası

Michael Van Valkenburgh Associates, ABD

Yapı Bilgileri
Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği Merkez Binası’a ait yeşil çatının tasarımı, Michael Van Valkenburgh tarafından üstlenilmiş. Projede çalışan diğer tasarımcı ve danışmanlar ise (Mobilya, Aydınlatma, Grafik, vs); DMJM Tasarım /AECOM (Mimar), Robert Silman Ortakları /PC (İnşaat Mühendisi), Korumacı Tasarım Forumu (Danışman Peyzaj Mimarı), Emory Knoll Farms, A.Ş. / Greenroofplants.com (Yeşil Çatı Bitkileri ve Danışman Hizmetleri). $950.000 dolara mal olan proje, 2006 yılının Nisan ayında tamamlanmış. Kent içinde yeşil çatı uygulamasına örnek teşkil eden proje hafta içi ziyaret edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)